e-Fatura

E-fatura yeni bir belge türü olmayıp, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilen e-fatura uygulamasında amaç tek format ve standarda göre satıcı ve alıcı arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem oluşturmaktır.

e-Fatura'da Merak Edilenler

e-Fatura Nedir?

Türkiye’de 397 sıra no.lu VUK tebliğine ile hayata geçirilen ve 5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulamada olan e-fatura, veri format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasındaki iletiminin merkezi bir platform (GİB) üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir. E-fatura yeni bir belge türü olmayıp, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilen e-fatura uygulamasında amaç tek format ve standarda göre satıcı ve alıcı arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem oluşturmaktır. Bunun için yurt dışı uygulamalar incelenerek başarıya ulaşmış e-fatura işleyişleri dikkate alınmış ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açık kaynak bir standart olan XML tabanlı ticari hayatın tüm süreçlerini içerecek şekilde etiketlemelere sahip olan uluslararası bir standart olan UBL-TR benimsenmiştir.

e-Fatura Kimlere Zorunlu?

2018 veya müteakip yıllar cirosu 5 milyon TL’yi aşan mükelleflerin 1.1.2020 tarihine kadar ( 2019 ve izleyen yıllar cirosu 5 milyon TL yi aşan mükelleflerin ise ilgili yılı izleyen 2 nci yılın başından itibaren) e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu getirilmiştir.

e-Fatura Yöntemleri Nelerdir?

GİB Portal Yöntemi

GİB tarafından, mükelleflerin e-fatura uygulamasından yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen, temel fonksiyonları bünyesinde barındıran bir web uygulamasıdır.

Entegrasyon Yöntemi

Bilgi işlem Sisteminin Entegrasyonu Sistemi, kendilerine ait bilgi işlem sistemini Başkanlığın sistemine entegre ederek 7/24 kesintisiz bağlantı sağlayabilecek mükelleflerin kullanabilmelerini sağlayan yöntemdir.

Özel Entegrasyon Yöntemi

Faturalama ihtiyaçları farklılık gösteren veya çok sayıda fatura düzenleyen mükelleflere, kendilerine ait bilgi işlem alt yapısının yetersiz olması halinde teknik yeterliliğe sahip bir özel entegratörün bilgi işlem sistemi vasıtasıyla elektronik fatura alıp gönderebilme imkanı sağlayan yöntemidir.

TulTrack Online Ön Muhasebe Programı ile e-Fatura

TulTrack online ön muhasebe programını kullanarak e-fatura'nın tüm özellik ve kolaylıklarından faydalanın. Müşterilerinize ve tedarikçilerinize kolaylıkla faturalarınızı iletin. Avantajlı kontör paketlerinden faydalanmak için TulTrack Online Ön Muhasebe Programına hemen kayıt olun.

e-Fatura Geçiş Süreci Nasıldır?

E-fatura geçişi için mali mühür ve e-fatura başvurusu yapmak gerekir.
Mali mühür başvurusu ile ilgili merak ettiğiniz her şeye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.izibiz.com.tr/index.php/bilgi-bankasi/mali-muhur
Daha sonra aşağıdaki linkten Aktivasyon Formunu doldurabilirsiniz.
https://www.izibiz.com.tr/index.php/urun-ve-hizmetler/e-fatura-destek/e-donusum-aktivasyon

e-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-fatura başvurusu için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
https://www.efatura.gov.tr/efaturabasvuru.html

e-Fatura Portalı Nedir?

İzibiz e-fatura portalı, e-Fatura uygulamasına ait temel fonksiyonları bünyesinde barındıran bir web uygulamasıdır.
İzibiz e-fatura portalı için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.
https://portal.izibiz.com.tr/auth/login

e-Fatura Görüntüleme ve e-Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?

http://www.efatura.gov.tr/anasayfa.html adresinde yer alan bağlantıdan e-Fatura Görüntüleyici programını indirilebilir. Programın kullanılabilmesi için bilgisayarda Java 1.7 ya da üstü bir sürüm yüklü olmalıdır.

e-Fatura Mükellefleri Listesine Nasıl Ulaşabilirim?

e-fatura mükellef listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.efatura.gov.tr/efaturakayitlikullanicilar.html

E-Dönüşüm Hizmetlerinden Sizde Yararlanın


Ücretsiz Deneyin

Kart bilgilerinizi paylaşmadan 30 gün boyunca ücretsiz deneyin. Memnun kalırsanız abone olun.