Değişim zordur. Kurumsal değişim zor da olsa kaçınılmazdır. Özellikle dijitalleşmenin tüm taşları yerinden oynattığı bir zamanda değişmemek, oyunun dışında kalmak anlamına geliyor. Peki kurumsal ve dijital değişimin başarıya ulaşması için neler yapmalıyız?

Başarılı değişim öykülerinde en temel özellik, liderin bu değişimin arkasına koyduğu iradedir. Liderin arkasında durmadığı ve aktif şekilde sürdüremediği değişim programları ivmesini kaybediyor ve hedeflerine ulaşamıyor. Yani malesef kurumsal değişim tabandan tavana doğru değil, tavandan aşağıya doğru başlayabiliyor. En tepedeki lidere raporlayan yönetim takımının değişime inandırılması gerekiyor. Burada iş yine lidere düşüyor. Ortaya konulan vizyon, stratejik gereklilik ve değişim öyküsünün en iyi anlatılması kritik başarı faktörlerini oluşturuyor. Bunun arkasından hedefleri, kapsamı ve  uygulama yapısını içeren bir  program oluşturmak gerekiyor. Programı doğru oluşturmak kadar, değişim liderliği yapacak kişiyi doğru belirlemek de büyük önem taşıyor.

Her ne kadar değişim tepeden başlasa da organizasyonun geri kalanını da değişime inandırmak hem  akıllarını hem de kalplerini kazanmak önemlidir. Bu nokta da bir değişim gönüllüleri ekibi kurarak, değişimi organizasyonun içine taşımak gerekiyor. Bu gönüllüler hem değişimi yayıyor hem de ana program ekibine ve yönetime çok değerli geri bildirimleri ve yeni fikirleri taşıyor. İçeriği, kapsamı ve hedefleri ne olursa olsun bir numaralı kritik başarı faktörü iletişim planlaması oluyor. Doğru iletişim kanallarını kurmak, basit ve anlaşılır mesajlar vermek, empati kurabilmek ve her türlü geri bildirime açık olmak gerekiyor.

TulTrack Online Ön Muhasebe Programı ile neler yapabilirsiniz?

  • Müşteri ve tedarikçilerinizi bakiye durumuna göre arayın, borç ve alacak durumlarını kontrol edin, işlem geçmişine ve cari ekstresine erişin, içeri aktarın.
  • Tüm kasa ve banka hesaplarınızı kontrol altına altın, çek ve senetlerinizin takibini yapın.
  • Kolayca fatura oluşturun ve takip edin. Vadesi gelen veya geçen faturalara hemen erişin.
  • Mal ve hizmetlerinizin takibini yapın, stok giriş ve çıkışlarını detaylı inceleyin. Hangi depomda ne kadar stok miktarım var sorularına hemen cevap bulun.
  • Kağıt fatura maliyetlerinden, kargolama ve kargoda kaybolma dertlerinden, fiziki olarak fatura saklamanın iş yükünden ve maliyetinden kurtulun.
  • İşletmenize ait tüm gelir ve giderlerinizi özet halinde görüntüleyin. Tahsilatlarınızı ve ödemelerinizi pratik şekilde izleyin.
  • Müşterilerinizden online olarak tahsilat alın. Tahsilat süreçlerinizi hızlandırın. POS cihazlarına ihtiyaç duymadan kredi kartı ile ödeme alın.
  • İşletmeniz bünyesinde çalışan personellerin maaş ödemelerini, avans işlemlerini kayıt altında tutabilirsiniz.
  • Fatura ödeme ve tahsilatları, çek ve senet takibi, müşteriye özel hatırlatmalardan anında haberdar olun.
  • Satışlar raporu, Gelir-Gider raporu, KDV raporu, Nakit Akış raporu ve dahası sayesinde karar almak daha kolay.