Maliye bakanlığı’nın elektronik dönüşümdeki öncü rolünün devam ettiğini ve kapsamı genişlemesi için çalışmalar gerçekleştiğini görebiliriz. Öte yandan, söz konusu uygulamalar gerek tebliğler gerek teknik klavuzlarla düzenlenirken, sektörel ve operasyonel çeşitliliğin geçmişte de olduğu gibi göz önünde bulundurulması şirketlerin uygulamada yaşayacağı sorunları ve riskleri azaltacaktır.

İlk olarak 2013 yılındaki mevzuat düzenlemesi ile karşımıza çıkan e-Arşiv fatura uygulaması, maliyet açısından sağladığı verimlilik ve operasyonel kolaylıklar sayesinde uygulamaya geçme zorunluluğu olmasa dahi birçok şirket tarafından hızlı bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Taslak tebliğe baktığımızda, internetten satış yapma koşulunun kaldırılmasının gündeme geldiğini ve hasılatı 50 Milyon TL’nin üzerinde bulunan tüm e-Fatura mükelleflerine e-Arşiv fatura kullanma zorunluluğu getirilebileceğini görmekteyiz. Buna göre; internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapma zorunluluğu şartı kaldırılarak 2017 ve müteakip hesap dönemi brüt satış hasılatı 5 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler, e-Fatura ve e-Defter uygulamasına kayıtlı bulunan mükellefler, e-Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcıları, İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracıları ile İnternet Ortamında İlan Yayınlayan mükelleflerin dahil olması gündeme gelmiştir. Ek olarak, e-Arşiv ya da e-Fatura kullanmayan firmalar tarafından düzenlenen faturaların 50.000 TL’yi aşması halinde, söz konusu faturanın e-Arşiv Fatura olarak düzenlenmesi konusuna değinilmiştir. 

Bir diğer yenilik ise taslakta söz konusu olan mükellef gruplarının, e-Arşiv faturalarının düzenlenmesinde ve müşterilere kâğıt ortamda tesliminde, el terminallerini de kullanılabilmelerinin mümkün kılınması olmuştur. Geçmişte e-Arşiv uygulamasına kayıtlı birçok mükellef, siyah beyaz e-Arşiv fatura çıktısı verebilmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’na yazılı olarak başvurarak özel izin almaktaydı. El terminallerinden alınan çıktının siyah beyaz olması sebebi ile diğer kayıtlı tüm mükelleflere e-Arşiv fatura üzerinde Gelir İdaresi Başkanlığı ambleminin renkli olarak yer alması şartıyla faturanın kâğıt nüshasının siyah beyaz olarak kullanılmasına izin verilmesi planlanmakta olup kâğıt nüshası üzerinde yetkiliye ait ıslak imza ile kaşe damgasının bulunması zorunlu tutulmuştur.Bir diğer yenilik ise taslakta söz konusu olan mükellef gruplarının, e-Arşiv faturalarının düzenlenmesinde ve müşterilere kâğıt ortamda tesliminde, el terminallerini de kullanılabilmelerinin mümkün kılınması olmuştur. Geçmişte e-Arşiv uygulamasına kayıtlı birçok mükellef, siyah beyaz e-Arşiv fatura çıktısı verebilmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’na yazılı olarak başvurarak özel izin almaktaydı. El terminallerinden alınan çıktının siyah beyaz olması sebebi ile diğer kayıtlı tüm mükelleflere e-Arşiv fatura üzerinde Gelir İdaresi Başkanlığı ambleminin renkli olarak yer alması şartıyla faturanın kâğıt nüshasının siyah beyaz olarak kullanılmasına izin verilmesi planlanmakta olup kâğıt nüshası üzerinde yetkiliye ait ıslak imza ile kaşe damgasının bulunması zorunlu tutulmuştur.

TulTrack Online Ön Muhasebe Programı ile neler yapabilirsiniz?

  • Müşteri ve tedarikçilerinizi bakiye durumuna göre arayın, borç ve alacak durumlarını kontrol edin, işlem geçmişine ve cari ekstresine erişin, içeri aktarın.
  • Tüm kasa ve banka hesaplarınızı kontrol altına altın, çek ve senetlerinizin takibini yapın.
  • Kolayca fatura oluşturun ve takip edin. Vadesi gelen veya geçen faturalara hemen erişin.
  • Mal ve hizmetlerinizin takibini yapın, stok giriş ve çıkışlarını detaylı inceleyin. Hangi depomda ne kadar stok miktarım var sorularına hemen cevap bulun.
  • Kağıt fatura maliyetlerinden, kargolama ve kargoda kaybolma dertlerinden, fiziki olarak fatura saklamanın iş yükünden ve maliyetinden kurtulun.
  • İşletmenize ait tüm gelir ve giderlerinizi özet halinde görüntüleyin. Tahsilatlarınızı ve ödemelerinizi pratik şekilde izleyin.
  • Müşterilerinizden online olarak tahsilat alın. Tahsilat süreçlerinizi hızlandırın. POS cihazlarına ihtiyaç duymadan kredi kartı ile ödeme alın.
  • İşletmeniz bünyesinde çalışan personellerin maaş ödemelerini, avans işlemlerini kayıt altında tutabilirsiniz.
  • Fatura ödeme ve tahsilatları, çek ve senet takibi, müşteriye özel hatırlatmalardan anında haberdar olun.
  • Satışlar raporu, Gelir-Gider raporu, KDV raporu, Nakit Akış raporu ve dahası sayesinde karar almak daha kolay.